Forumlabizi </>
  • Tarihte Bugün1956 - Pakistan, ilk İslam cumhuriyeti oldu.

{Google} Google Search Console txt dns kaydı

Rıza Tiryaki

⭐⭐⭐⭐⭐
Yönetici
Admin
Google Search Console

txt dns ekleme yolunu göstereceğiz.
İlk olarak yapmanız gereken google search console bağlanıp hesabınıza giriş yapmak veya ilk kez site ekleyecekseniz zaten karşılama ekranı gelecektir.

Daha sonra karşınıza gelen ekranda sitenizi kaydetmek için 2 yol görünür 1.ci yol yani soldaki secenek olarak ( Alan adı ) yolunda giderseniz domain adresinizi yazmanız gerekir örnek olarak ( siteadınız.com ) olarak düşünebilirsiniz.
Diğer secenek olarak ekranda sitenizi kaydetmek için bulunan 2.ci yol ise ( Url Ön Eki ) Olarak Karşımıza cıkar bu yol ile sub domain kaydı yapacağız.
Google search console eğer daha önce eklediğiniz bir domain var ise ve mevcut domain'in sub domain kaydını yapacaksanız tekrar txt eklemenize gerek yoktur.
google mevcut sitenizdeki txt kodu aracılığı ile sub domain adresinizi tanıyacak ve kabul edecektir.

Sub Domain Nedir

Sub domain halk dilinde alt domain veya google dilinde url ön eki olarak bilinen alt etikettir. Örnek Olarak ( blog.forumlabizi.com ) bir sub domain'dir.
Site adresinizin Nokta ( . ) işareti önünde bulunan alana sub domain denir.

Dns TXT dokunu Ekleme Yöntemleri

İlk olarak burada türkiyede yaygın olarak kullanılan 2 adet hosting firmasından ekleme yolunu göstereceğiz.
bunlardan ilki [ isimtescil.net ]

Adım Adım Sıralamak Gerekirse

İlk Olarak isimtescil.net Hesabımıza Bağlanıyoruz​
Kontrol Paneli > Domain Yönetimi > ( Siteadınız. ) >yanında bulunan yönet anahtarını tıklıyoruz.​
Karşınızda Gelen Ekranda Sol Panelde Gelişmiş Dns Secerek Devam Ediyoruz.​
İşlem Secenekleri Bölümünden ( TXT SPF Kaydı Oluştur ) Seceneğini Seciyoruz.​
Gelen Ekranda​
İşlem Seceneğiniz.
İşlem Seceneğiniz TXT SPF Kaydı Oluştur
Kayıt : Sub Domain Ekleme Alanı ( Eğer yoksa @ İşareti İle Gecilebilir )
Değer : Buraya Google Search Consol'dan Aldığınız txt Kaydını Yapıştırın.

Kaydet Butonu İle Tamamlanmış olucak.

İkinci Olarak [ Natro.com ]

Adım Adım Sıralamak Gerekirse

Hesabım > Alan Adı Yönetimi > Aktif Alan Adlarınız > Yönet > Profesyonel Dns Servisi ( Yönet ) > TXT Kayıtları​
Yeni TXT Kaydı Ekle
Tür TXT
Data Server ( Key ) ( Sub Domain İçindir Boş Veya @ İle Gecilebilir )
Data Server ( Value ) Buraya Google Search Consol'dan Alınmış TXT Kaydını Yapıştırın.
Tüm Bu İşlemleri Yaptıysanız Google Search Consol'dan Doğrula Demeniz Yeterlidir..

Ek Bilgi : Domain Adresiniz Yönlendirilmiş İse Başka Bir Hosting Firmasında Bulunuyorsa Bulunan Hosting Firmasından Bu İşlemler Yapılır.

Yapamayanlar İçin Ekte Bulunan video'dan Yardım Alabilirsiniz.

Google Search Console İle bir Cok Faliyetinizi Yerine Getirebilirsiniz Bunlardan En Önemlisi
google site haritanızı bu platform ile kabul eder ve düzenli olarak tarar.

Üst Alt